İletişim
ozge@ozgesezen.com
0530 447 69 43
Valikonağı Cad. Efe Apt. No: 171/1
Nişantaşı, Şişli / İstanbul
Sosyal
Image Alt

Sen gökyüzüsün, geri kalan her şey hava koşulları.

Pema Chödrön

ACT‘te gözlemleyen benlik ve düşünen benlik arasında bir ayrım yaparız. Gökyüzü metaforu ise gözlemleyen benlik ve düşünen benlik arasındaki ayrıma vurgu yapar. Bu iki benlik kendimizi ve çevremizdeki dünyayı deneyimleyebileceğimiz farklı iki bakış açısıdır.

Gökyüzü, gözlemleyen benliktir. Bize düşüncelerimizi keşfedebileceğimiz, zorlu duygularla güvenli bir şekilde temas kurabileceğimiz bir alan sağlar.

gözlemleyen benlik

Öte yanda düşünen benliğimiz sürekli olarak bize hikayeler anlatır. İyi bir hikaye anlatıcısıdır. Düşüncelerimiz, duygularımız, anılarımız ve tüm diğer psikolojik deneyimlerimiz onun eseridir. Gökyüzünün ev sahipliği yaptığı hava koşullarıdır. Sonsuza kadar sürmezler, tıpkı hiçbir hava koşulunun sonsuza kadar sürmediği gibi. Hava durumumuz doğal olarak sürekli değişim halindedir. Fırtına çıkar, yağmur yağar, güneş açar. Gökyüzüne zarar vermeden gelir ve giderler. Hava koşulları ne kadar zorlayıcı olsa da gökyüzü hep ordadır ve hava koşullarından etkilenmez. Zorlu duygu ve düşüncelere ev sahipliği yapan gözlemleyen benlik gibidir.

Kaygı, üzüntü, korku gibi zorlu bir duygu yaşadığımızda bu duygu sonsuza kadar sürecekmiş gibi gelir. Gökyüzünün orda olduğunu unutup bu duygudan ibaret olduğumuzu düşünürüz. Öte yandan tüm bu düşüncelerimiz ve duygularımız değişip giderken biz aynı kalıyoruz. Değişen hava koşulları gökyüzü (gözlemleyen benlik) değil. Gökyüzü her zaman sabit ve güvenli bir yer olarak bizimle.

Örneğin düşünen benlik endişeliyim, kibarım, kötüyüm; sevilmeyen biriyim, sevecenim gibi içeriklerle doludur. Genellikle düşünceler üreten, yargıda bulunan, anıları zihnimize getiren, hayalleri olan düşünen benlik ile temas halindeyizdir.. Bize daha tanıdık gelir. Diğer yandan , herhangi bir anda düşündüğümüzün, hissettiğimizin, ya da eylemlerde bulunduğumuzun farkında olan gözlemleyen benliğimizdir.

Bu metafor bizi çektiğimiz acıların, psikolojik zorlanmaların evrensel olduğunu ve sonsuza kadar sürekli bir değişim halinde olduğunu fark etmeye davet eder. Bu farkındalık için, düşünen benliğin ürettiği psikolojik deneyimleri değişen hava koşulları gibi hayal etmek bize yardımcı olabilir.