ozge logo light
İletişim
[email protected]
0530 447 69 43
Kültür Mahallesi 1380 Sokak Alyans Apartmanı B Blok No:4 D:12, 35220 Konak / İzmir
Sosyal
Image Alt

Çift ve Aile Terapisi

cift ve aile terapisi

Çift ve Aile Terapisi

Ailelerin ve çiftlerin sağlıklı ilişkiler başlatması ve sürdürmesi bazen zorlu olabilir. Çift ve aile terapisi, partnerlerin ve aile üyelerinin ilişki dinamiklerini anlamayı, sağlıklı ve etklili iletişim kalıplarını öğrenmeyi ve yeniden bağ kurmayı amaçlayan psikolojinin bir alt dalıdır. Empati ve açık iletişim temelinde güçlü ve sağlam ilişkiler kurmanıza destek olur. Psikoterapi sürecine çiftlerin ya da aile üyelerinin sorunlarını belirlemek amacıyla klinik değerlendirme görüşmesi ile başlanır. Değerlendirme görüşmesinde elde edilen bilgilere göre ilişkilerin güçlü ve zayıf yönlerine yönelik geri bildirimlerde bulunulur. Aile terapisi, çift terapisi veya bireysel terapi gibi farklı psikoterapi yaklaşımları kullanılarak tedavi aşamasına geçilir. İhtiyaca göre hem bireysel hem de ortak seanslar planlanır. Siz de çift ve evlilik terapisi almak için araştırma yapıyorsanız aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz. 

Çift ve Aile Terapisine Başvurmanın Yaygın Nedenleri Nelerdir?

 • İletişim sorunları
 • Sık sık tekrar eden çatışmalar veya tartışmalar 
 • Aldatma sonucu çiftler arasında güven sorunlarının oluşması 
 • Cinsel sorunlar
 • Ebeveynlerin ebeveynlik becerilerini geliştirmek ve daha iyi işbirliği yapmak istemesi 
 • Boşanma sürecinin yönetilmesi
 • Kayıp sonucu oluşan travma veya uzamış yas gibi sorunlar
 • Bazı çiftler ve aileler sorunları nedeniyle değil, ilişkilerini güçlendirmek ve birlikte büyümek istedikleri için terapiye başvurabilirler
 • Taşınma, emeklilik veya çocukların evden ayrılması gibi büyük yaşam değişiklikleri nedeniyle artan stres ve gerginlik
 • Aile üyelerinin birbirlerinden uzaklaşması ve yaşamdan beklentilerinin farklılaşması 
 • Kültür, din veya kimlik farklılıkları nedeniyle artan aile içi çatışmalar 

Aile Terapisi

Aile bireyleri arasındaki etkileşimin birey üzerindeki etkisi büyüktür. Bu nedenle aile terapisinin odak noktası aile üyelerinin  içinde bulunduğu ilişkiler dizisidir. Aile danışmanlığı sürecinde genellikle tüm aile üyeleri terapiye katılırlar. Aile terapisinin temelinde aile sistemleri kuramı vardır. Sistemik aile terapisi, ailenin birbirine bağlı bir sistem olduğunu ve bu yüzden bir aile üyesinde meydana gelen değişimlerin tüm aileyi etkileyebileceğini öne sürer. Örneğin çocuklar için aile terapisi, hem aile sorunlarının çocuklar üzerindeki etkisini hem de çocukların akademik başarı veya davranış problemi gibi sorunlarının aile dinamikleri üzerindeki etkisini ele alır. Aynı şekilde ergenler için aile danışmanlığıi, ergenlik sürecinin getirdiği problemlerle baş etmede destekleyicidir.

Aile içi anlaşmazlıklar her ailede zaman zaman karşılaşılan yaygın bir problemdir. Bu anlaşmazlıkların kalıcı hale gelmesi ve aile üyelerinin bireysel refahını ve aile ilişkilerini olumsuz etkilemeye başlaması durumunda profesyonel destek almak önemlidir. Bu amaçla aile içi iletişim eğitimi terapist tarafından verilir. Siz de aile içi çatışma çözümü için terapist arayışında iseniz izmir aile danışmanlığı alanında çalışan terapistlerden destek alabilirsiniz. Yüz yüze görüşmelere gelemeyen kişiler, online aile danışmanlığı seçeneğini değerlendirebilir. İnternet üzerinden aile terapisi seanslarına katılmak mümkündür. Aile terapisi fiyatları seansların bireysel veya ortak olmasına bağlı olarak  farklılık gösterebilir. Aile terapistleri güncel ücretler hakkında size bilgi verecektir.

Çift Terapisi

İlişkiler yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Etkileşim içinde bulunulan ilişkiler ise bireyin duygularını ve davranışlarını önemli ölçüde etkiler. Kuşkusuz romantik ilişkiler, bireylerin önemli ilişkilerinin başında gelir. İlişki danışmanlığı, romantik ilişkilerin kalitesini arttırmayı amaçlar. Terapinin hedefleri arasında etkili çatışma stratejilerinin öğrenilmesi, iletişim becerileri, güven sorunlarının ele alınması, ilişki sorunları çözümü, duygusal ve fiziksel yakınlığın güçlendirilmesi veya yeniden canlandırması, ilişkiyi etkileyen bireysel sorunların ele alınması yer alır. Çift terapistleri hem bireysel hem de ortak gerçekleşen seanslardan faydalanabilir.

Genç çiftler için psikoterapi, ilişkilerinin başlangıcında karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmak için yardımcı olabilir. Ayrıca evlenmeyi düşünen çiftler, evlilik öncesi danışmanlık alarak evliliklerini daha sağlıklı bir zemine inşa edebilirler. Öte yandan yeniden evlenme danışmanlığı da çiftlere yeni ilişkilerinde destek olur. İzmir çift terapisi alanında farklı psikoterapi yaklaşımları ile çalışan uzmanlara ev sahipliği yapar. Gottman Yöntemi, John Gottman ve Julie Schwartz Gottman tarafından geliştirilen bir ilişki terapisi yaklaşımıdır. Bilimsel temellere dayanır. Çatışmayı doğal bir süreç olarak görür ancak çiftlere çatışmaları daha sağlıklı nasıl yöneteceklerini öğretir. Bir diğer yaklaşım ise EFT çift terapisi (Emotionally Focused Therapy)’dir. Emotionally Focused Therapy (EFT), Türkçe adıyla Duygusal Odaklı Çift Terapisi, duyguların kimliğin anahtarı olduğunu ve duyguların karar verme gibi psikolojik süreçlerde yol gösterici olduğunu söyler. Harville Hendrix ve Helen LaKelly Hunt tarafından geliştirilen bir diğer yaklaşım ise Imago ilişki terapisi yaklaşımıdır. Çiftlerin birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarını anlama ve karşılama becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Terapist, çiftlerin birbirlerinin duygusal dünyalarını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Farklı terapi yaklaşımları hakkında bilgi edinerek seçim yapabilirsiniz.  Seanslar online veya yüz yüze yapılabilir. Online çift terapisi yüz yüz yüze görüşmelere gelemeyen çiftler için güzel bir seçenektir. Çift terapisi fiyatları seansların bireysel veya ortak olmasına bağlı olarak farklılık gösterebilir. 

Evlilik Danışmanlığı

Evlilik danışmanlığı, evli çiftlerin çatışmalarını çözmelerini, iletişimlerini güçlendirmelerini ve ilişki doyumlarını arttırmayı amaçlayan bir psikoterapi yaklaşımıdır. İzmir evlilik danışmanı, iletişim zorlukları, çatışmalar ya da güvensizlikler konusunda size destek olabilir. Evlilik terapisinde bir çok konu ele alınabilir. Boşanma süreci bu konulardan bir tanesidir. Boşanma öncesi danışmanlık alınarak boşanma sürecinin daha sağlıklı geçirilmesi sağlanabilir. Boşanma sonrası terapi de çiftlerin yaşamlarının yeni dönemlerine daha kolay adapte olmasına yardımcı olur.  Evlilik danışmanlığında sıklıkla ele alınan bir diğer konu ise ise aldatmadır. Aldatma, ilişkide ciddi bir güven sorununa yol açabilen zorlu bir deneyimdir. Aldatma sonrası terapi ilişkinin iyileştirilmesine ve tekrar sağlıklı bir noktaya dönülmesine veya sonlandırılmasına yardımcı olabilir. Öte yandan çocuk sahibi olma konusunda destek almak isteyen kişiler çocuk sahibi olma danışmanlığından faydalanabilir. Çocuk sahibi olmak önemli bir yaşam değişikliğini beraberinde getirir. Yaşam değişiklikleri danışmanlık sürecinde ele alınarak çiftlerin bu süreci daha sağlıklı yönetebilmelerine destek olunur. Danışmanlık süreci doğurganlık sorunları, duygusal destek, sorumluluk paylaşımı, stres gibi farklı konuları kapsayabilir.

İzmir evlilik terapisi alanında çalışan uzmanlar farklı psikoterapi ekollerinden faydalanabilir. Bilişsel davranışçı evlilik terapisi bunlardan bir tanesidir. Bilişsel Davranışçı Evlilik Terapisi (BDET), çiftlerin ilişkilerini güçlendirmek ve sorunlarını çözmek amacıyla bilişsel davranışçı terapinin prensipleri temel alınarak tasarlanmış bir terapi türüdür. Evlilik terapisi ofis ortamında yapılabilir ancak ofise gelemeyen çiftler için online evlilik terapisi de bir seçenektir.

Her çift ilişkiden beklentileri ve ihtiyaçları karşılanmadığında bazı sorunlar yaşar ve zor bir dönemden geçer. Çiftler ve aile bireyleri profesyonel yardım alarak ilişkiler üzerindeki stres ve gerilim kaynaklarını yönetmenin daha sağlıklı bir yolunu bulabilirler.

 • Çiftlerin güçlü ve zayıf yönleri ile ilişki dinamiklerini fark etmeleri
 • İlişki içinde karşılaştıkları belirli sorunları farklı bir bakış açısı ile ele almaları ve daha sağlıklı bir ilişki için yeni adımlar atmaları
 • Zorlu konular kontrolden çıkmadan önce erken müdahalenin sağlanması
 • Aile içi bağ kurma becerilerinin desteklenmesi
 • Aile içi kriz danışmanlığı ile zorlu dönemlerin üstesinden gelmek
 • Aile içi barış ve huzurun sağlanması

Her Terapist Aile ve Evlilik Terapisi Yapabilir Mi?

Çift ve aile terapistleri, psikoterapi ve aile sistemleri konusunda eğitim almış ve evlilik, çift ilişkisi ve aile sistemleri bağlamlarında psikoterapi çalışmaları yürüten uzmanlardır. Terapi almak istediğiniz kişinin eğitimini, sertifikalı aile terapisti olup olmadığımı mutlaka araştırın. Aile danışmanı tavsiye yazılarını inceleyerek karar verebilirsiniz. Evlilik terapisi fiyatları da seçiminizi  etkileyen bir diğer faktör olabilir.