ozge logo light
İletişim
[email protected]
0530 447 69 43
Kültür Mahallesi 1380 Sokak Alyans Apartmanı B Blok No:4 D:12, 35220 Konak / İzmir
Sosyal
Image Alt

Psikoterapi Yöntemleri

kabul ve kararlılık terapisi

Kabul ve Kararlılık Terapisi, “yeni dalga” Bilişsel Davranış Terapi’lerden (BDT) biridir. Geleneksel BDT temelli tedavinin yönlerini kabul, mindfulness, adanmışlık ve davranış değişikliği gibi diğer psikolojik bileşenler ile birleştirir. Terapi sürecinde danışanlar, kaygı, korku, endişe, suçluluk gibi zorlu duygularından kaçmadan, bu duyguları inkar etmeden ya da bu duygularla savaşmadan onlarla beraber yaşamayı öğrenirler.

Aile ve Evlilik Terapisi

Aile bireyleri ve çiftler arasında meydana gelen etkileşimin birey üzerindeki etkisi büyüktür. Bu nedenle aile ve evlilik terapisinde odak noktası sadece birey değil, bireyin içinde bulunduğu ilişkiler dizisidir. Genel Sistem Teorisi ve Minuchin, Bowen, Satir Aile Terapisi Yaklaşımları çerçevesinde geliştirilen İlişki Pusulası Modeli temel alınır.

no image

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), birçok farklı rahatsızlık için etkinliği yüzlerce klinik çalışma ile kanıtlanan bir psikoterapi ekolüdür. BDT, işlevsiz düşünceleri ve kök salmış inançları fark etmeye ve onları dönüştürmeye odaklanır.

BDT, stresli yaşam durumlarını daha iyi nasıl yönetebileceğini öğrenmek isteyen herkes için faydalı bir araçtır.

Şema Terapi

Şema terapi, bilişsel davranışçı terapi, psikanalitik nesne ilişkileri teorisi, bağlanma teorisi ve Gestalt terapi dahil olmak üzere birçok terapinin teorisini ve tekniklerini birleştiren bütünleştirici bir psikoterapi ekolüdür.

 
Şema terapide danışanın sağlıklı yetişkin modlarını güçlendirmeye ve işlevsiz başa çıkma modlarını zayıflatmaya odaklanılır. Böylece danışanın temel duygusal ihtiyaçları ve duygularıyla tekrar temasa geçmesi ve erken dönem uyumsuz şemalarının yaşamındaki etkisinin azaltılması amaçlanır. 
no image

ACL Global Project

ACL Global Project kar amacı gütmeyen Seattle, Washington merkezli bir kuruluştur. Dünya çapında 92 şehirde çalışmalarını yürütmektedir. Orjinal adı Awareness, Courage and Love (ACL) olan proje, Türkiye’de Farkındalık, Cesaret ve Sevgi ile Yaşa (FCS) adı altında faaliyete geçmeye hazırlanmaktadır.

Projenin amacı, daha zengin ve anlamlı ilişkiler kurmayı arzulayan herkese ACL toplantıları ile ulaşmak ve ciddi bir halk sağlığı problemi olan yalnızlık ve sosyal izolasyonu hafifletmektir.