İletişim
ozge@ozgesezen.com
0530 286 68 40
Valikonağı Cad. Efe Apt. No: 171/1
Nişantaşı, Şişli / İstanbul
Sosyal
Image Alt

Online Terapi

Bir psikolog ile görüşmeye ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız fakat evinizden ya da ofisinizden bir psikolog ile görüşmek sizin için daha uygunsa, benimle online olarak görüşebilirsiniz.  Günümüzde internet geleneksel psikoterapiye alternatif bir yöntem sunmaktadır.

Ofisime gelemeyen danışanlarım ile psikoterapi (konuşma terapisi) seanslarını internet üzerinden görüntülü konuşma aracılığı gerçekleştiriyorum. Oturumlar yüz yüze terapide olduğu gibi 60 dakika sürüyor. Haftada bir ya da on günde bir seanslarımızı gerçekleştiriyoruz. Bazı danışanlar ile terapi sürecimiz daha kısa sürerken (tek seans - altı hafta) bazı danışanlar ile daha uzun süren bir sürecimiz oluyor.  Bu süre tamamen danışanın terapi hedeflerine ve kendisini psikoterapiye yönlendiren sorunlara bağlı oluyor. 

Online terapi nedir?

Online terapi farklı şekillerde tanımlanmaktadır. Kapsamlı tanımlardan biri; “psikoterapi hizmeti sağlayan lisanslı ruh sağlığı uzmanının e-posta hizmetleri, video konferans, sanal gerçeklik teknolojisi gibi yöntemlerden birini ya da kombinasyonu kullandığı sağlık hizmeti” şeklinde. Online terapi yüz yüze terapiye benzemektedir. Her ikisinde de danışan ve terapist arasında terapötik bir diyalog vardır.

Skype ya da herhangi bir görüntülü konuşma uygulaması üzerinden gerçekleşen online terapi, iletişim teknolojisindeki gelişmelerle hayatımıza giren yeni bir kavramdır. Danışanlara istedikleri yerde ve saatte terapi almalarını sağlar. Terapist ve danışanın skype üzerinden görüntülü görüşmesi ile gerçekleşir.

İnternet üzerinden psikolojik destek alan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Trafik, iş yoğunluğu, terapi almak istediğiniz uzmandan farklı bir şehirde ya da ülkede yaşıyor olmak bu yöntemi seçenler için en önemli nedenlerdir

Online terapinin avantajları nelerdir?

Online terapinin etkinliğini araştıran çalışmaların sayısı hızla artmaktadır. Online terapide kullanılan psikoterapötik müdahalelerden özellikle Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) araştırmaların odak noktası olmuştur. Araştırma sonuçlarına göre danışan ve terapist arasında fiziksel bir mesafe olmasına rağmen online terapi geleneksel yüz yüze terapinin ilkelerini koruduğunu ortaya koymaktadır.

  • İnternet üzerinden sağlanan terapi hizmetinin bir avantajı ise  kendini açıklamayı ve dürüstlüğü arttırdığı yönündedir. Bazı kişiler yüz yüze terapiye kıyasla online terapide daha az utanç ve endişe hissettiklerini belirtmişlerdir. 
  • Yaşadığınız şehir ya da ülkeye bağlı kalmadan, dilediğiniz yerde ve zamanda, tercih ettiğiniz terapistten psikolojik destek almanızı sağlar. Psikolojik yardım almaya karar verdiğinizde sadece işinde iyi olan değil SİZİN İÇİN İYİ OLAN terapist ile çalışmak önemlidir. Skype üzerinden e-terapi yaşadığınız coğrafyaya bağlı kalmadan, sizin için en uygun olan uzmandan yardım almanızı sağlar. Online psikolojik yardım ile yaşadığınız şehir ya da ülke ne olursa olsun, tüm dünyadaki psikologlar sizin için bir seçenek haline gelir. 
  • Seansların planlanmasında esneklik sağlar. Hem terapistin hem de danışanın uygunluğuna göre randevu planlamak çok daha kolay olur. Bu da zamandan tasarruf demektir. 
  • Yüz yüze başladığınız terapi seanslarına bazı günler gelememe ihtimaliniz her zaman vardır. Zaman zaman istenmeyen nedenlerden dolayı ertelenmesi gerekebilir. Seansınızın olduğu gün farklı bir şehirde olabilirsiniz ya da trafik ya da başka nedenlerden dolayı ofise gelemeyebilirsiniz. Online terapi, nerede olursanız olun terapistinize ulaşmanızı sağlar. Böyle zamanlarda tedavi sürecinin aksamaması için  seanslar online olarak gerçekleşebilir. 
  • Online terapinin standart yüz yüze psikoterapiye geçiş için bir aşama olarak görüldüğü durumlar da mevcuttur. 
Online Terapi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi en önemli nokta, online psikolog desteği alacağınız kişinin eğitimi ve uzmanlığı olmalıdır. Online psikolog, yüz yüze terapi yapan psikolog ile aynı eğitim ve sertifikasyon süreçlerinden geçmektedir. Mesleki yetkinlik açısından online terapist en az yüz yüze terapi hizmeti veren terapist kadar yetkin olmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise psikoloğunuz ile görüşeceğiniz ortamın hazırlanmasıdır. Seanslar için sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçin. Seansa başlamadan önce internet hızınızı kontrol etmeniz de faydalı olacaktır. Bu şekilde seans sürecinin bölünmesini engelleyebilirsiniz.

Ayrıca online terapi her danışan için uygun olmayabilir. Kendine ya da başkasına zarar verme düşüncesi olan ya da intihar eğilimi olan danışanlar için öncelikle yüz yüze terapi tercih edilmelidir. 

online terapi
Online terapi yüz yüze terapi kadar etkili midir?

Araştırmalar online olarak yapılan psikoterapinin etkinliğinde bir azalma olmadığını göstermektedir. Online terapide danışan ve terapist arasında sağlam ve destekleyici bir ilişki kurmaya engel değildir. Araştırmalar online terapinin etkinliği bilimsel olarak desteklenmiş bir psikoterapi yöntemi olduğunu söylemektedir.

BDT yöntemi, olumsuz düşünme süreçleri konusundaki farkındalığı arttırmak için bir psikolog ile belirli sayıdaki seansı gerektirir. Daha sonra zorlu durumlara veya olumsuz düşüncelere daha sağlıklı nasıl tepki vereceğinizi öğrenirsiniz. Böylece daha az duygusal sıkıntı yaşarsınız. 

Online terapi etkili bir psikoterapi yöntemidir fakat herkes için değil. Terapi bir bakıma psikolog ve danışan arasındaki ilişkidir. Bu yüzden online terapinin etkinliği, terapist ile danışan arasındaki ilişkinin niteliğine büyük ölçüde bağlıdır. Eğer psikoloğunuz ile online ortamda sağlıklı bir iletişim kuramadığınızı düşünüyorsanız, yüz yüze terapi sizin için daha uygun olan yöntem olabilir. 

Online terapi doğru koşullar altında uzman kişiler tarafından sağlandığı sürece, yüz yüze terapi modelinde olduğu kadar etkili bir psikoterapi yöntemidir.

Nasıl Online Terapi Alabilirim?

Terapistiniz ile cep telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerinden görüntülü olarak görüşebilir, online terapi alabilirsiniz. Dilerseniz psikolojik destek almak istediğiniz konu ile ilgili seans öncesi psikoloğunuz ile kısa bir görüşme yapabilirsiniz. Bu şekilde merak ettiğiniz soruları sorabilir ve psikoloğunuzu ile tanışabilirsiniz

Daha fazla bilgiye aşağıdaki linkteki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Online terapi mümkün müdür?

 

İletişim Formu

Nasıl yardımcı olabilirim?

Eğer benimle çalışmak isterseniz, aşağıdaki formu doldurarak ya da telefon ile bana ulaşabilir, online randevu alabilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınıza uygun uzmanın ben olup olmadığıma beraber karar verebiliriz.