İletişim
ozge@ozgesezen.com
0530 447 69 43
Valikonağı Cad. Efe Apt. No: 171/1
Nişantaşı, Şişli / İstanbul
Sosyal
Image Alt

Online Terapi

ONLINE TERAPİ, PSİKOLOJİK DESTEĞE İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA MESAFELERİ ORTADAN KALDIRIR.

Online terapi, psikoterapist ve danışanın terapi odası dışında bir araya gelmelerine olanak tanıyan teknoloji destekli bir yöntemdir. Tüm dünyadaki insanların kaliteli ve profesyonel psikoterapi hizmetine ulaşmalarına yardımcı olur. 

Online Terapi Sizin İçin Uygun mu?

Eğer aşağıdaki sorulardan birine ya da birkaçına cevabınız evet ise online terapi sizin için uygun bir terapi yöntemi demektir.

 • Yurtdışında yaşıyor ve Türkçe terapi yapan bir uzmanla görüşmek mi istiyorsunuz?
 • Bir psikoloğa erişimin sınırlı olduğu bir bölgede mi yaşıyorsunuz?
 • Acil olarak bir psikolog ile görüşmeye mi ihtiyacınız var?
 • Yoğun çalışma programınızdan dolayı bir psikoloğun ofisine gitmenin sizi zorlayacağını mı düşünüyorsunuz?
 • Evinizin ya da ofisinizin konforunda, trafikte zaman geçirmeden psikolojik danışmanlık hizmetine ulaşmayı mı tercih ediyorsunuz?
 • Çalışmak istediğiniz psikoloğu buldunuz fakat bulduğunuz uzman sizinle aynı şehirde değil mi?

online terapi

Online Terapi ve Yüz yüze Terapi Arasındaki Fark 

Online terapiyi ilk defa araştıran kişilerin en fazla merak ettikleri konu, online terapinin yüz yüze terapiden farkı oluyor. Öncelikle iki yöntem arasındaki temel fark seanların gerçekleşme biçimidir. Geleneksel yüz yüze terapi ofis ortamında gerçekleşirken, online terapi internet üzerinden görüntülü konuşma ile gerçekleşir. Her iki terapi yönteminde de aynı psikoterapi yaklaşımlarından faydalanılır. Seansların yapılandırılması ve elde edilen sonuçlar ise benzerdir.  

 • Terapist ve danışanın skype ya da farklı bir görüntülü konuşma uygulaması üzerinden bir araya gelmesi ile gerçekleşir.
 • Seans süresi yüz yüze terapide olduğu gibi 50 dakikadır.
 • Seanslar genellikle haftada bir gerçekleşir.
Online Terapinin Avantajları Nelerdir?
 • Yaşadığınız şehir ya da ülkeye bağlı kalmadan dilediğiniz yerde ve zamanda psikolojik destek almanızı sağlar. 
 • Seansların planlanmasında esneklik sağlar. Hem terapistin hem de danışanın uygunluğuna göre randevuları planlamak çok daha kolaydır. Bu da zamandan tasarruf demektir. 
 • Yüz yüze başladığınız terapi seanslarına bazı günler katılamama ihtimaliniz her zaman vardır. Seansınızın olduğu gün farklı bir şehirde olabilirsiniz, trafik ya da başka nedenlerden dolayı ofise gelemeyebilirsiniz. Online terapi ile nerede olursanız olun terapistinize ulaşabilirsiniz. Bu şekilde tedavi sürecinin aksamaması sağlanır.
 • Online terapinin bir başka avantajı ise, bazı danışanlar için kendini açmayı ve ifade etmeyi kolaylaştırmasıdır. Bazı danışanlar yüz yüze terapiye kıyasla online terapide daha az endişe duyduklarını belirtirler.
ONLİNE TERAPİ SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, terapi alacağınız kişinin eğitimi ve uzmanlığı olmalıdır. Online psikoloğun da yüz yüze terapi yapan psikolog ile aynı eğitim ve sertifikasyon süreçlerinden geçme zorunluluğu vardır. Mesleki yetkinlik açısından online terapist, en az yüz yüze terapi hizmeti veren terapist kadar yetkin olmalıdır. Psikoterapi almayı planladığınız uzmanın eğitimini ve uzmanlığını kesinlikle araştırın. Eğer yeterli bilgiye ulaşamıyorsanız uzmanın kendisinden bilgi isteyebilirsiniz.

Online psikoterapi her danışan için uygun bir seçenek olmayabilir. Kendisine ya da bir başkasına zarar verme düşünceleri ya da intihar eğilimi olan danışanlar için öncelikle yüz yüze terapi tercih edilmelidir. Ayrıca 18 yaşından küçük danışanlar için de yüz yüze terapi ilk tercih olmalıdır.

ONLİNE TERAPİNİN ETKİNLİĞİ

Online terapi, etkinliği bilimsel olarak desteklenen bir psikoterapi yöntemidir. Araştırmalar online ortamın danışan ve terapist arasında sağlam ve destekleyici bir ilişki kurmaya engel olmadığını göstermektedir. Online terapi doğru koşullar altında uzman kişiler tarafından sağlandığı sürece, yüz yüze terapi modelinde olduğu kadar etkili bir psikoterapi yöntemidir. Online terapi hakkında sık sorulan sorular adlı yazımda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Nasıl Online Terapi Alabilirim?

Terapistiniz ile cep telefonunuz, bilgisayarınız ya da tabletiniz üzerinden görüntülü olarak görüşebilirsiniz. Dilerseniz seans öncesinde psikoloğunuzdan kısa bir görüşme talep edebilirsiniz. Bu ön görüşmede merak ettiğiniz soruları sorabilir ve psikoloğunuz ile tanışabilirsiniz.

İletişim Formu

Size nasıl yardımcı olabilirim?

Aşağıdaki formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz.  Böylece ihtiyaçlarınıza uygun uzmanın ben olup olmadığıma beraber karar verebiliriz. Görüşmek dileğiyle!