contact
ozge@ozgesezen.com
0530 286 68 40
Halaskargazi Mh. Valikonağı Cad.
Nuri Bey İş Merkezi No: 65 Kat: 2
Nişantaşı / Şişli / İstanbul
Sosyal
Image Alt

Online Terapi

Online terapi nedir?

Skype üzerinden gerçekleşen online terapi, iletişim teknolojisindeki gelişmelerle hayatımıza giren yeni bir kavramdır. Danışanlara istedikleri yerde ve saatte terapi almalarını sağlar. Terapist ve danışanın skype üzerinden görüntülü görüşmesi ile gerçekleşir.

İnternet üzerinden psikolojik destek alan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Trafik, iş yoğunluğu, terapi almak istediğiniz uzmandan farklı bir şehirde ya da ülkede yaşıyor olmak bu yöntemi seçenler için en önemli nedenlerdir

Online terapinin avantajları nelerdir?
  • Yaşadığınız şehir ya da ülkeye bağlı kalmadan, dilediğiniz yerde ve zamanda, tercih ettiğiniz terapistten psikolojik destek almanızı sağlar. Psikolojik yardım almaya karar verdiğinizde sadece işinde iyi olan değil SİZİN İÇİN İYİ OLAN terapist ile çalışmak önemlidir. Skype üzerinden e-terapi yaşadığınız coğrafyaya bağlı kalmadan, sizin için en uygun olan uzmandan yardım almanızı sağlar. Online psikolojik yardım ile yaşadığınız şehir ya da ülke ne olursa olsun, tüm dünyadaki psikologlar sizin için bir seçenek haline gelir. 
  • Seansların planlanmasında esneklik sağlar. Hem terapistin hem de danışanın uygunluğuna göre randevu planlamak çok daha kolay olur. Bu da zamandan tasarruf demektir. 
  • Yüz yüze başladığınız terapi seanslarına bazı günler gelememe ihtimaliniz her zaman vardır. Zaman zaman istenmeyen nedenlerden dolayı ertelenmesi gerekebilir. Seansınızın olduğu gün farklı bir şehirde olabilirsiniz ya da trafik ya da başka nedenlerden dolayı ofise gelemeyebilirsiniz. Online terapi, nerede olursanız olun terapistinize ulaşmanızı sağlar. Böyle zamanlarda tedavi sürecinin aksamaması için  seanslar online olarak gerçekleşebilir. 
Online Terapi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi en önemli nokta, online psikolog desteği alacağınız kişinin eğitimi ve uzmanlığı olmalıdır. Online psikolog, yüz yüze terapi yapan psikolog ile aynı eğitim ve sertifikasyon süreçlerinden geçmektedir. Mesleki yetkinlik açısından online terapist en az  yüz yüze terapi hizmeti veren terapist kadar yetkin olmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise psikoloğunuz ile görüşeceğiniz ortamın hazırlanmasıdır. Seanslar için sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçin. Seansa başlamadan önce internet hızınızı kontrol etmeniz de faydalı olacaktır. Bu şekilde seans sürecinin bölünmesini engelleyebilirsiniz.

Ayrıca skype gibi bir görüntülü arama uygulaması üzerinden terapi her danışan için uygun olmayabilir. Kendine ya da başkasına zarar verme düşüncesi olan ya da intihar eğilimi olan danışanlar için öncelikle yüz yüze terapi tercih edilmelidir. 

online terapi
Online terapi yüz yüze terapi kadar etkili midir?

Bu sorunun cevabı terapiden beklentinizin ne olduğuna göre değişmektedir. Bazı terapi yöntemleri online terapi için daha uygundur. Araştırmalar, bir tür konuşma terapisi olan Bilişsel Davranışçı Terapi’nin, bazı psikolojik durumlar için yüz yüze terapide olduğu gibi online terapide de (Skype üzerinden) etkili olduğunu göstermektedir. 

BDT yöntemi, olumsuz düşünme süreçleri konusundaki farkındalığı arttırmak için bir psikolog ile belirli sayıdaki seansı gerektirir. Daha sonra zorlu durumlara veya olumsuz düşüncelere daha sağlıklı nasıl tepki vereceğinizi öğrenirsiniz. Böylece daha az duygusal sıkıntı yaşarsınız. 

Online terapi etkili bir psikoterapi yöntemidir fakat herkes için değil. Terapi bir bakıma psikolog ve danışan arasındaki ilişkidir. Bu yüzden online terapinin etkinliği, terapist ile danışan arasındaki ilişkinin niteliğine büyük ölçüde bağlıdır. Eğer psikoloğunuz ile online ortamda sağlıklı bir iletişim kuramadığınızı düşünüyorsanız, yüz yüze terapi sizin için daha uygun olan yöntem olabilir. 

Online terapi doğru koşullar altında uzman kişiler tarafından sağlandığı sürece, yüz yüze terapi modelinde olduğu kadar etkili bir psikoterapi yöntemidir.

Nasıl Online Terapi Alabilirim?

Terapistiniz ile cep telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerinden görüntülü olarak görüşebilir, online terapi alabilirsiniz. Dilerseniz psikolojik destek almak istediğiniz konu ile ilgili seans öncesi psikoloğunuz ile kısa bir görüşme yapabilirsiniz. Bu şekilde merak ettiğiniz soruları sorabilir ve psikoloğunuzu ile tanışabilirsiniz

 

Daha fazla bilgiye aşağıdaki linkteki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Online terapi mümkün müdür?

İletişim Formu

Nasıl yardımcı olabilirim?

Eğer benimle çalışmak isterseniz, aşağıdaki formu doldurarak ya da telefon ile bana ulaşabilir, online randevu alabilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınıza uygun uzmanın ben olup olmadığıma beraber karar verebiliriz.