İletişim
ozge@ozgesezen.com
0530 286 68 40
Valikonağı Cad. Efe Apt. No: 171/1
Nişantaşı, Şişli / İstanbul
Sosyal
Image Alt

Online Terapi

ONLİNE TERAPİ PSİKOLOJİK DESTEĞE İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA MESAFELERİ ORTADAN KALDIRIR.

Online terapi, tüm dünyadaki insanların kaliteli ve profesyonel psikolojik danışmanlık hizmetine ulaşmalarına yardımcı teknoloji destekli bir terapi yöntemidir. Günümüzde hemen hemen herkesin parmaklarının ucunda olan teknoloji ile danışanlar psikoterapiye daha önce hiç olmadığı kadar kolay ulaşabiliyor.

Online Terapi Süreci Nasıldır?

Online terapi sürecini ilk defa araştıran kişilerin en fazla merak ettikleri konu, online terapinin yüz yüze geleneksel terapiden farkının neler olduğu oluyor. Öncelikle iki yöntem arasındaki temel fark seanların gerçekleşme biçimidir. Geleneksel yüz yüze terapi ofis ortamında gerçekleşirken, online terapi internet üzerinden görüntülü konuşma ile gerçekleşir. Öte yandan terapinin gerçekleştiği ortam dışında bir çok benzer yönleri vardır. Her iki terapi yönteminde de aynı psikoterapi yaklaşımlarından faydalanılır. Seansların yapılandırılması ve elde edilen sonuçlar ise benzerdir.  

 • Terapist ve danışanın skype ya da farklı bir görüntülü konuşma uygulaması üzerinden görüşmesi ile gerçekleşir.
 • Seans süresi yüz yüze terapide olduğu gibi 60 dakikadır.
 • Seanslar haftada bir ya da on günde bir gerçekleşir.
Online Terapi Sizin İçin Uygun mu?

Eğer aşağıdaki sorulardan birine ya da birkaçına cevabınız evet ise online terapi sizin için uygun bir terapi yöntemi demektir.

 • Yurtdışında yaşıyor ve Türkçe terapi yapan bir uzmanla görüşmek mi istiyorsunuz?
 • Bir psikoloğa erişimin sınırlı olduğu bir bölgede mi yaşıyorsunuz?
 • Acil olarak bir psikolog ile görüşmeye mi ihtiyacınız var?
 • Yoğun çalışma programınız dolayısıyla bir psikoloğun ofisine gitmenin sizi zorlayacağını mı düşünüyorsunuz?
 • Evinizin ya da ofisinizin konforunda, trafikte zaman geçirmeden psikolojik danışmanlık hizmetine ulaşmayı mı tercih ediyorsunuz?
 • Çalışmak istediğiniz psikoloğu buldunuz fakat bulduğunuz uzmanın ofisi size uzak mı?

online terapi

Online Terapinin Avantajları
 • Yaşadığınız şehir ya da ülkeye bağlı kalmadan, dilediğiniz yerde ve zamanda, tercih ettiğiniz terapistten psikolojik destek almanızı sağlar. Psikolojik yardım almaya karar verdiğinizde sadece işinde iyi olan değil SİZİN İÇİN İYİ OLAN terapist ile çalışmak önemlidir. 
 • Seansların planlanmasında esneklik sağlar. Hem terapistin hem de danışanın uygunluğuna göre randevuları planlamak çok daha kolaydır. Bu da zamandan tasarruf demektir. 
 • Yüz yüze başladığınız terapi seanslarına bazı günler gelememe ihtimaliniz her zaman vardır. Seansınızın olduğu gün farklı bir şehirde olabilirsiniz ya da trafik ya da başka nedenlerden dolayı ofise gelemeyebilirsiniz. Online terapi, nerede olursanız olun terapistinize ulaşmanızı sağlar. Böyle zamanlarda tedavi sürecinin aksamaması için seanslar online olarak gerçekleşebilir. 
 • Online terapinin bir başka avantajı ise, bazı danışanlar için kendini açmayı ve ifade etmeyi kolaylaştırmasıdır. Bazı danışanlar yüz yüze terapiye kıyasla online terapide daha az utandıklarını ve daha az endişe duyduklarını belirtirler.
ONLİNE TERAPİ SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta psikolojik danışmanlık  desteği alacağınız kişinin eğitimi ve uzmanlığı olmalıdır. Online psikolog da yüz yüze terapi yapan psikolog ile aynı eğitim ve sertifikasyon süreçlerinden geçme zorunluluğu vardır. Mesleki yetkinlik açısından online terapist en az yüz yüze terapi hizmeti veren terapist kadar yetkin olmalıdır.

Online psikoterapi her danışan için uygun bir tedavi yöntemi olmayabilir. Kendine ya da başkasına zarar verme düşüncesi olan ya da intihar eğilimi olan danışanlar için öncelikle yüz yüze terapi tercih edilmelidir. Ayrıca 18 yaşından küçük danılanlar için yüz yüze terapi tercih edilmelidir.

Terapi sürecinde psikolog ve danışan arasındaki ilişki terapiden sağlanacak fayda açısından oldukça önemlidir. Eğer psikoloğunuz ile online ortamda sağlıklı bir iletişim kuramadığınızı düşünüyorsanız, yüz yüze terapi sizin için daha uygun olan yöntem olabilir. 

ONLİNE TERAPİNİN ETKİNLİĞİ

Online terapi etkinliği bilimsel olarak desteklenen bir psikoterapi yöntemidir. Araştırmalar online terapinin danışan ve terapist arasında sağlam ve destekleyici bir ilişki kurmaya engel olmadığını göstermektedir.

Online terapi doğru koşullar altında uzman kişiler tarafından sağlandığı sürece, yüz yüze terapi modelinde olduğu kadar etkili bir psikoterapi yöntemidir.

Nasıl Online Terapi Alabilirim?

Terapistiniz ile cep telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerinden görüntülü olarak görüşebilirsiniz. Dilerseniz seans öncesinde psikoloğunuzdan kısa bir görüşme talep edebilirsiniz. Bu ön görüşmede merak ettiğiniz soruları sorabilir ve psikoloğunuz ile tanışabilirsiniz

Daha fazla bilgiye aşağıdaki linkteki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Online terapi mümkün müdür?

İletişim Formu

Nasıl yardımcı olabilirim?

Eğer benimle çalışmak isterseniz, aşağıdaki formu doldurarak ya da telefon ile bana ulaşabilir, online randevu alabilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınıza uygun uzmanın ben olup olmadığıma beraber karar verebiliriz.