İletişim
ozge@ozgesezen.com
0530 447 69 43
Valikonağı Cad. Efe Apt. No: 171/1
Nişantaşı, Şişli / İstanbul
Sosyal
Image Alt

Online Terapi

ONLINE TERAPİ, PSİKOLOJİK DESTEĞE İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA MESAFELERİ ORTADAN KALDIRIR.

Online terapi, psikoterapist ve danışanın terapi odası dışında bir araya gelmelerine olanak tanıyan teknoloji destekli bir yöntemdir. Tüm dünyadaki insanların kaliteli ve profesyonel psikoterapi hizmetine ulaşmalarına yardımcı olur. 

Online Terapi Sizin İçin Uygun mu?

Online terapi özellikle aşağıdaki durumlarda sıklıkla tercih edilen ve yüz yüze terapi kadar verimli bir yöntemdir.

  • Yurtdışında yaşayan ve Türkçe konuşan bir terapist ile görüşmek isteyen kişiler
  • Psikoloğa erişimin sınırlı olduğu bir bölgede yaşayan kişiler
  • Yoğun çalışma programı vb. bir nedenden dolayı psikoloğun ofisine gitmek için zaman bulamayan kişiler 

online terapi

Online Terapi ve Yüz yüze Terapi Arasındaki Fark 

Online terapiyi ilk defa deneyimleyecek olan kişilerin en fazla merak ettikleri konu, online terapinin yüz yüze terapiden farkıdır.  İki yöntem arasındaki tek temel fark seanların gerçekleşme biçimidir. Yüz yüze terapi ofis ortamında gerçekleşirken online terapi internet üzerinden görüntülü konuşma ile gerçekleşir. Terapist ve danışanın Skype ya da farklı bir görüntülü konuşma uygulaması üzerinden bir araya gelmesi ile gerçekleşir. Elde edilen sonuçlar ve seansların yapısı aynıdır. 

  • Seans süresi yüz yüze terapide olduğu gibi 50 dakikadır.
  • Seanslar genellikle haftada bir gerçekleşir.
Online Terapinin Avantajları Nelerdir?
  • Yaşadığınız şehre ya da ülkeye bağlı kalmadan dilediğiniz yerde ve zamanda psikolojik destek almanızı sağlar. 
  • Hem terapistin hem de danışanın uygunluğuna göre randevuları planlamak çok daha kolaydır. Bu da zamandan tasarruf demektir. 
  • Yüz yüze başladığınız terapi seanslarına bazı günler katılamama ihtimaliniz her zaman vardır. Seansınızın olduğu gün farklı bir şehirde olabilirsiniz, trafik ya da başka nedenlerden dolayı ofise gelemeyebilirsiniz. Online terapi ile nerede olursanız olun terapistinize ulaşabilirsiniz. Bu şekilde tedavi sürecinin aksamaması sağlanır.
  • Online terapi bazı danışanlar için kendini açmayı ve ifade etmeyi kolaylaştırabilir. Bazı danışanlar yüz yüze terapiye kıyasla online terapide daha az endişe duyduklarını belirtirler.
ONLİNE TERAPİ SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta terapi alacağınız kişinin eğitimi ve uzmanlığı olmalıdır. Online psikoloğun da yüz yüze terapi yapan psikolog ile aynı eğitim ve sertifikasyon süreçlerinden geçme zorunluluğu vardır. Mesleki yetkinlik açısından online terapist, en az yüz yüze terapi hizmeti veren terapist kadar yetkin olmalıdır. Psikoterapi almayı planladığınız uzmanın eğitimini ve uzmanlığını kesinlikle araştırın. Eğer yeterli bilgiye ulaşamıyorsanız uzmanın kendisinden bilgi istemekten çekinmeyin. Lisans, yüksek lisans bilgilerini ve terapist olmak için aldığını eğitimleri sorun.

Öte yandan online terapi herkes için uygun bir seçenek olmayabilir. Kendisine ya da bir başkasına zarar verme düşünceleri ya da intihar eğilimi olan danışanlar için öncelikle yüz yüze terapi tercih edilmelidir. 

ONLİNE TERAPİNİN ETKİNLİĞİ

Online terapi, etkinliği bilimsel olarak desteklenen bir psikoterapi yöntemidir. Özellikle Covid-19 pandemi süreci nedeniyle online terapiye olan ilgi artmıştır. Ortak görüş  online ortamda gerçekleşen terapinin danışan-terapist arasında sağlam ve destekleyici bir ilişki kurmaya engel olmadığını yönündedir. Online terapi doğru koşullar altında, uzman kişiler tarafından yapıldığı sürece en az yüz yüze terapi kadar etkili bir psikoterapi yöntemidir. Online terapi hakkında sık sorulan sorular adlı yazımda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Size nasıl yardımcı olabilirim?

Aşağıdaki formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz.  Böylece ihtiyaçlarınıza uygun uzmanın ben olup olmadığıma beraber karar verebiliriz. Görüşmek dileğiyle!