İletişim
ozge@ozgesezen.com
0530 447 69 43
Valikonağı Cad. Efe Apt. No: 171/1
Nişantaşı, Şişli / İstanbul
Sosyal
Image Alt

S.S.S.

Terapi ile ilgili sıklıkla sorulan sorular ve cevapları. Online terapi ve İstanbul psikolog desteği hakkında en çok merak edilenler.

Bilişsel davranışçı terapi hangi rahatsızlıklar ve kimler için uygundur?

Bilişsel Davranışçı terapi depresyon, sosyal fobi, anksiyete bozuklukları, obsesif-kompulsif bozukluk, panik bozukluk, yeme bozuklukları gibi bir çok rahatsızlıkta sıklıkla kullanılan bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bilişsel Davranışçı Terapi hem yetişkinlerde hem de ergen ve çocuklarda kullanılmaktadır. Ayrıca ilaç tedavisine devam ederken aynı zamanda terapi almak da mümkündür.

Terapi süresi ne kadardır?

Psikoterapi süresi yaşadığınızın problemin derecesine, tedaviden beklentilerinize, tedavi sürecine olan uyumunuza ve gösterdiğiniz çabaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Tedavisi süresi genellikle 5-20 seans arasından değişmektedir. Bazı danışanlar da 20 seanstan daha fazla seansa ihtiyaç duyulabilir. Seanslar haftada bir ya da iki haftada bir gerçekleşir. Seans süresi 60 dakikadır. Değerledirme seansı 60 dakikadan fazla sürebilir. Kişi kendini daha iyi hissetmeye başladıkça seansların arası açılabilir.

Psikolog mu psikiyatrist mi?

Bir psikologtan mı yoksa psikiyatristten mi psikolojik yardım alınması gerektiği konusu, yardım arayışında olan kişilerin kafasını karıştıran önemli bir sorudur. Psikologlar, bireylerin zihin ve davranışlarının sistematik olarak inceleyen bir bilim olan psikoloji alanında eğitim almış kişilerdir. Fakat terapi yapabilmek için psikolog olmak yetmez, klinik psikolog olmak gerekmektedir. Klinik psikolog olabilmek için, psikoloji lisans eğitiminden sonra klinik psikoloji yüksek lisans programının tamamlanması  gerekir. Psikiyatristler ise tıp fakültesi mezunudur. Psikologlar ve psikiyatristler genellikle iş birliği içinde çalışan ruh sağlığı uzmanlarıdır.

Psikiyatristlerin ilaç yazma yetkisi vardır fakat psikologlar ilaç yazamaz. Psikolojik yardım almaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken alanında uzman ve gerekli eğitim sürecinden geçmiş ve sertifikasyonlara sahip  bir uzmana (psikolog ya da psikiyatrist) başvurmanızıdır. Başvurduğunuz uzman tedavi planlamanız için sizi gerekli uzmana  yönlendirecektir. Örneğin eğer yaşadığınız problem terapiye ek olarak  ilaç tedavisi gerektiriyorsa, psikoloğunuz sizi bir psikiyatriste yönlendirecektir.

Online terapi alabilir miyim?

Psikoterapi hem yüz yüze hem de online gerçekleştirilebilen bir süreçtir. Günümüzde bir çok sebep kişileri online terapi almaya yönlendirmektedir. Bunların başında trafik, iş yoğunluğu, farklı bir ülke ya da şehirde yaşıyor olmak gelmektedir. Online terapi süreci yüz yüze psikoterapi süreci ile tamamen aynıdır. Terapi süresi ve izlenen yol değişmemektedir. Online terapi skype, zoom ya da benzer bir görüntülü görüşme uygulaması üzerinden gerçekleşir. Online terapi psikolojik yardım almayı kolaylaştıran bir yöntemdir.

Örneğin İstanbul psikolog ihtiyacının en fazla olduğu şehirlerin başında gelir. Fakat trafik, çalışma koşulları, uzaklık gibi nedenlerden dolayı terapi için ofise gelmek kimi zaman zorlayıcı olmaktadır.

Psikolog seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Psikolog seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta başvurduğunuz kişinin uzmanlık derecesidir. Psikoterapist 4 yıllık lisans eğitiminin ardından çeşitli psikoterapi yöntemlerinde uzmanlaşmış kişidir. Psikoterapist olabilmek için bir terapi yaklaşımında (Örneğin Bilişsel Davranışçı Terapi)  uzmanlaşmak ve bu alanda gerekli sertifikasyona sahip olmak şarttır. Dört yıl süren psikoloji lisans eğitimi danışan görmek için kesinlikle yeterli değildir. Yardım alacağınız kişinin klinik psikolog olduğuna dikkat etmelisiniz. Örneğin İstanbul psikolog sayısının en fazla olduğu şehirlerden biri. Doğal olarak doğru psikoloğu seçmek zaman zaman zor olabilmektedir. Bu noktada psikoterapist ”danışmanlık, destek, koçluk, kişisel gelişim” gibi alanlardan ayrılmaktadır. Gelişim göstermek, terapiden fayda sağlamak ve hatta zarar görmemek için başvurulan kişinin uzmanlığı ve yetkinliklerine dikkat ederek seçim yapılmalıdır. Detaylı bilgi için ”Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim” adlı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Psikoterapi almak için ofise gelmek zorunda mıyım?

Psikoterapi yüz yüze ofis ortamında yapıldığı gibi online olarak da yapılabilir. Bu yönteme online psikoterapi ya da teknoloji destekli psikoterapi denmektedir. Danışanlar farklı sebeplerden dolayı yüz yüze ya da online psikoterapi seçeneklerinden birini seçebilirler. Kimi danışan için problemine ve yaşına bağlı olarak yüz yüze bireysel psikoterapi seçeneği daha uygun bir seçenek olabilir. Kimi danışan içinse ulaşım ve zaman gibi etkenler online psikoterapiyi daha cazip kılmaktadır. Online psikoterapi yapan psikologların, yüz yüze terapi yapanlarla aynı eğitim ve sertifikasyon sürecinden geçtiğini unutmamak gerekir. Günümüzde psikologlar hem hem yüz yüze hem de online psikoterapiyi aynı anda yapmaktadır. Örneğin hem İstanbul Nişantaşı’nda yüz yüze hem de  online olarak terapi hizmeti vermekteyim. Çalışma alanlarım ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.