İletişim
ozge@ozgesezen.com
0530 447 69 43
Kültür Mahallesi 1380 Sokak Alyans Apartmanı B Blok No:4 D:12, 35220 Konak / İzmir
Sosyal
Image Alt

Kabul ve Kararlılık Terapisi (KKT)

Kabul ve Kararlılık Terapisi (KKT) / Acceptance and Commitment Therapy (ACT)

Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT), adını temel mesajlarından alır: kişisel kontrolünüz dışında olanı kabul edin ve hayatınızı iyileştiren ve zenginleştiren eylemde bulunun.

ACT, yeni dalga” Bilişsel Davranış Terapi (BDT)’lerden biridir. Bizim dışımızda gelişen ve değiştirmeye gücümüzün yetmediği olay ve kişilerle ilgili durumları, psikolojik sağlığın temel çerçevesi içinde kalarak belli bir sistem dahilinde kabul edip, yaşam konforumuzu olumlu etkileyebilecek bir tavır ve tutum içinde olmamıza katkı sağlamayı amaçlar. Terapi sürecinde danışanlar zorlu içsel deneyimlerinden kaçınmayı, inkar etmeyi veya bastırmayı bırakmayı öğrenirler. Böylece zorlu duygular veya düşünceler ile beraber davranışlarında gerekli değişiklikleri yapmaya başlarlar.

ACT kabul stratejilerini, mindfulness tekniklerini ve Bilişsel Davranışçı Terapi’den etkili olduğu bilinen çeşitli davranışsal yaklaşımları içerir. Temel amacı kişilerin daha tatmin edici hayatlar yaşamalarına yardımcı olmaktır.

Kabul ve Kararlılık Terapisi Hangi Sorunlarda Etkilidir?

Yaşamın değişen taleplerine uyum sağlama ve bunlarla etkili bir şekilde başa çıkma becerilerini geliştirmek isteyen herkes için uygundur. İş stresi, sınav kaygısı, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, yeme bozuklukları, madde bağımlılığı, anksiyete bozukluğu etkili sonuçlar alınan psikolojik sorunlardan bazılarıdır.