ozge logo light
İletişim
[email protected]
0530 447 69 43
Kültür Mahallesi 1380 Sokak Alyans Apartmanı B Blok No:4 D:12, 35220 Konak / İzmir
Sosyal
Image Alt

Stres ve Anksiyete Arasındaki Fark Nedir?

anksiyete ve stres

Stres ve anksiyete arasındaki farkı bilmeniz ihtiyacınız olan profesyonel yardımı almanızı sağlayabilir.

Stres ve anksiyete normal duygusal tepkilerdir ve aralarında ince bir çizgi vardır. Strese dışsal bir tetikleyici neden olur. Tetikleyiciler bir işin son teslim tarihi veya sevilen biriyle yaşanan tartışma gibi kısa vadeli veya işsizlik, ayrımcılığa uğramak veya kronik hastalık gibi uzun vadeli olabilir. Strese dışsal bir tetikleyici neden olduğu için tetikleyici durum ortadan kalktığında stres semptomları genellikle hafifler. Stres hakkında daha detaylı bilgiye Stres Belirtileri Nelerdir? adlı yazımda bulabilirsiniz.

Anksiyetenin kökeni ise daha çok içseldir. Kişinin yaşadığı duruma yönelik öznel değerlendirmesinden kaynaklanır. Tehlike içermeyen durumlarda da kendini gösterebilir. Zorlanmayı yaratan durum ortadan kalksa bile yok olmayan, ısrarcı ve aşırı endişeler olarak tanımlanır. Stresin aksine anksiyete hiçbir tetikleyici olmadan da yaşanabilir. Anksiyete hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Fiziksel aktivite, düzenli ve sağlıklı beslenme, iyi bir uyku düzeni ve sosyalleşme hem stres hem de anksiyete ile başa çıkmada oldukça faydalıdır. Yaşadığınız stres ve anksiyete bu düzenlemelere rağmen devam ediyorsa ve günlük işlevselliğinizde ve duygu durumunuzda problemler yaratıyorsa, neler yaşadığınızı anlamak için bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşmeyi düşünebilirsiniz. 

Spesifik semptomlar yaşanılan durumun stres tepkisinden daha ciddi bir durum olduğunu gösterebilir.  Örneğin panik ataklar, bir tür kaygı bozukluğu olan panik bozukluğunun karakteristik özelliğidir. Sadece sosyal durumlarda yaşanan kaygı ise sosyal anksiyete bozukluğuna işaret ediyor olabilir. Hem kronik stres hem de anksiyete bozuklukları yönetilemez boyutlara ulaştığında profesyonel destek gerektirir. 

American Psychological Association. (2022, February 14). What’s the difference between stress and anxiety? https://www.apa.org/topics/stress/anxiety-difference