ozge logo light
İletişim
[email protected]
0530 447 69 43
Kültür Mahallesi 1380 Sokak Alyans Apartmanı B Blok No:4 D:12, 35220 Konak / İzmir
Sosyal
Image Alt

Depresyonun Gizli Belirtileri

Üzüntü veya umutsuzluk, depresyon denince akla ilk gelen belirtiler olsa da, depresyon sadece üzgün veya umutsuz olma ile karakterize bir sağlık problemi değildir.

Depresyon, genellikle kolay teşhis edilebilen ve tedavisi umut vaad eden bir hastalıktır. Ancak yine de tüm hastaların her zaman karakteristik ve belirgin belirtileri göstermemeleri nedeniyle tanı zaman zaman kaçırılabiliyor ve buna bağlı olarak tedavi ihmal ediliyor. Depresyonu olan kişilerin belirtilerini diğer kişilerden saklamaları veya depresyona girdiklerinin farkına varamamaları bu durumun en önemli iki sebebi.

Bazı kişilerde depresyon belirtileri oldukça belirgindir, ancak bazı kişiler belirgin belirti göstermeyebilirler. Onların belirtileri daha gizlidir. 

Depresyonun gizli belirtilerine örnekler

 • İştah ve/veya kilo değişimi (normalden az veya çok yeme, kısa sürede kilo alımı veya kaybı)
 • Uyku düzeninde değişim
 • Alkol veya madde kullanımı
 • Yorgunluk, enerji kaybı
 • Karamsarlık
 • Konsantrasyon problemi, odaklanamama
 • Eskiden zevk alınarak yapılan aktivitelerden zevk alamama
 • Fiziksel problemler (sırt ağrısı, sindirim problemleri, baş ağrısı…)
 • Kolay sinirlenme
 • Cinsel isteksizlik
 • Eleştirel iç ses sebebiyle mükemmeliyetçilik
pexels keenan constance 2865901

Cinsiyet Faktörü

Erkeklerin depresyon deneyimimi aydınlatmak amacıyla yürütülen bir çalışmada (Brownhill ve ark, 2005), erkeklerle benzerlik ve farklılıklarını incelemek için kadın verilerine içerik analizi uygulandı. Bulgular, depresyonda olan bazı erkeklerin, saldırganlığa, şiddete ve intihara yol açabilecek kaçınma, kendini uyuşturma ve kaçma davranışlarıyla ortaya çıkan bir tablo yaşayabileceklerini gösterdi. Cinsiyet farklılıklarının tek başına depresyon deneyiminde değil, depresyonun dışa vurumunda ortaya çıktığı bulundu. Bu bulgular, erkeklerde depresyonun neden çoğu zaman gizlendiğini, gözden kaçtığını, tartışılmadığını veya ‘eyleme geçilmediğini’ açıklayabilir.  …

Erken Çocukluk İnançları

Acı veren duyguların bir zayıflık belirtisi olduğuna inanarak büyüdüyseniz veya savunmasız olmak sizi her zaman güvensiz hissettirdiyse, mükemmel görünen bir hayat yaratarak hayatta kalmış olabilirsiniz (Rutherford, 2019). Bu durumda bir şeylerin yanlış olduğunu anlayabilir ancak tam olarak ne olduğundan emin olamayabilirsiniz. Yalnızca kapana kısılmış ve yalnız hissettiğinizi fark ediyor olabilirsiniz. Belirtilerin belirgin olmaması depresyonda olduğunuzu anlamanıza engel olabilir. 

Dışarıdan oldukça neşeli görünen kişiler iç dünyalarında depresyonla mücadele ediyor olabilirler. Depresyonun gizli semptomlarının da tanınır olması tedaviyi daha ulaşılabilir hale getirir. Eğer bu belirtilerden bazılarına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız lütfen doktorunuza danışınız.