ozge logo light
İletişim
[email protected]
0530 447 69 43
Kültür Mahallesi 1380 Sokak Alyans Apartmanı B Blok No:4 D:12, 35220 Konak / İzmir
Sosyal
Image Alt

Yurtdışında Yaşayan Kişiler İçin Online Psikoterapi

Online psikoterapi, yaşadığı yerde Türkçe konuşan bir terapist ile yüz yüze görüşme imkanı olmayan kişiler için psikolojik yardım almayı sağlayan yardımcı bir yöntemdir. Geleneksel yüz yüze terapiden tek farklı olduğu nokta, seansların görüntülü konuşma aracılığı ile gerçekleşiyor olmasıdır.

Hem kültürel etmenler hem de ana dilinde terapi almanın avantajları, psikolojik yardım almak isteyen kişilerin online terapiyi seçme nedenlerinin başında gelmektedir. Sizinle aynı kültürden gelen ve kültüre özgü sorunlara yabancı olmayan bir psikolog ile görüşmek, anlamayı ve  anlaşılmayı kuşkusuz kolaylaştırmaktadır. 

ii

Neden Online Terapi?

Yeni bir kültüre uyum sağlamaya, yeni arkadaşlar edinmeye ya da sevdiği insanlardan uzakta yaşıyor olduğu gerçeğine alışmaya çalışmak, herkes için zaman zaman zor olabilmektedir. Bunlar yurtdışında yaşayan kişilerin sıklıkla yaşadıkları sorunlardan sadece birkaçı. Online psikoterapi, yurtdışına taşınan ve uyum süreci içinde olan kişilerin, yaşadıkları zorluklarla daha etkili şekilde başa çıkmasını kolaylaştırır. 

Öte yandan durum sizin için biraz farklı olabilir. Uzun süredir yurtdışında yaşıyor ya da yeni bir ülkeye uyum süreci ile ilgili problem yaşamıyor olabilirsiniz. Psikolojik  yardım ihtiyacınız, yaşamınızdaki farklı alanlarda yaşadığınız zorluklardan kaynaklanıyor olabilir. Bunlar, romantik partnerinizle yaşadığınız sorunlar, okul-iş ile ilgili meseleler, kendinize bakım verme ile ilgili sorunlar, alkol problemi ya da öfke, depresyon, kaygı gibi istenmeyen duygular ile başa çıkamama gibi oldukça çeşitli olabilir. 

Online psikoterapi, yurt dışına taşınmayı planlayan kişilerin sürece uyumlarını hızlandırmak için de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu kişiler ile çalışılan temel alanlar, duygusal dayanıklılık, zihinsel sağlık ve iyi oluş halini geliştirmektir. Dilerseniz benimle psikoterapiye ilk olarak İstanbul Nişantaşı’ndaki ofisimde yüz yüze başlayabilirsiniz. Yurtdışına taşındıktan sonra psikoterapi sürecinize online terapi ile devam edebiliriz.

Yurt dışında yaşamaya başlamak, kimi zaman sevgilinizden ya da eşinizden uzakta yaşayacak olmak anlamına gelmektedir. Sevgiliniz ya da eşiniz sizinle beraber gelmiyorsa, ondan uzakta yaşamaya alışmak ve uzaktan ilişki sürecine geçmek de kimi zaman zorlanmalara sebep olmaktadır. Fiziksel olarak ayrılmak herkes için kesinlikle zor bir durum. Ancak uzaktan ilişki süreci ile daha etkili başa çıkmak için psikoterapi size destek olacaktır. 

Online Psikoterapide Kullandığım Psikoterapi Yaklaşımları Neler?

Yüz yüze psikoterapi ve online psikoterapi süreçlerinde tamamen aynı psikoterapi yöntemlerini kullanıyorum. Ayrıca bir klinik psikolog olarak, danışanlarımın farklı ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik farklı psikoterapi yaklaşımlarının bütüncül bir şekilde kullanılması gerektiğinin farkındayım. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Kabul ve Kararlılık Terapisi ve Mindfulness yaklaşımları sıklıkla kullandığım psikoterapi yöntemleridir.