ozge logo light
İletişim
[email protected]
0530 447 69 43
Kültür Mahallesi 1380 Sokak Alyans Apartmanı B Blok No:4 D:12, 35220 Konak / İzmir
Sosyal
team title img

İstanbul’da artan psikolog ihtiyacı 

İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşamak ruh sağlığını olumsuz etkileyip psikolog desteği alma ihtiyacını arttırıyor mu? İstanbul psikolog ihtiyacının en fazla olduğu şehir olarak kabul ediliyor. Bu ihtiyacın birden fazla önemli nedeni bulunmakta. Geçmişte nüfusun neredeyse üçte birinden azı şehirlerde yaşarken şimdi iş, eğitim, sağlık ve kültür alanlarındaki  gibi cezbedici fırsatlardan dolayı, nüfusun neredeyse yarısı büyük şehirlerde yaşıyor. Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul Türkiye nüfusunun yüzde 18,4’ünü oluşturuyor.

Psikolojik rahatsızlıklar büyük şehirlerde daha mı fazla?

Şehir yaşamı ve  psikolojik sorunlar arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmaların sayısı her geçen gün artmakta. Stres, farklı psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkların tetikleyicisi olabiliyor ve hızlı şehir yaşamı uzmanlar tarafından stresi arttıran en önemli nedenlerden biri olarak kabul ediliyor. Artan nüfus, çevre kirliliği, işsizlik, trafik gibi nedenler ,şehir insanını psikolog desteği almaya yönlendiren sebeplerden sadece bir kaçı.

Psikolojik danışmanlık için kliniklere başvuran kişilerin belirttiği problemlerden depresyon ve depresyon belirtileri, anksiyete, panik atak, ilişki sorunları, akademik ve kariyer ile ilgili kaygılar en yaygın olanlar. Kendinizi bunalmış, çaresiz hissediyorsanız terapi için bir psikolog ile görüşebilirsiniz. Çok sayıda özel klinikler ve psikiyatri hastaneleri çeşitli sorunlar için hizmet vermektedir.

İster İstanbul gibi büyük bir şehirde ya da daha küçük bir şehirde yaşansın, herkes yaşamının belirli döneminde psikolog ya da psikiyatrist desteğine ihtiyaç duyabilir. Psikolojik problemlerin tedavisinde erken teşhis ve erken müdahalenin önemi düşünüldüğünde, uygun tedavi planına geç kalmadan  ulaşmanın önemi artmakta. Eğer psikolojik desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana başvurup yönlendirme alabilirsiniz.

Psikolojik rahatsızlıklar toplumun bütün kesiminde görülse de büyük ve yaşam koşullarının zorlayıcı olduğu şehirlerde yaşamak, bir risk faktörü haline gelmiş durumda. İstanbul psikolog ihtiyacının en fazla olduğu şehir olarak kabul edilmekte fakat aynı zamanda psikoloji ve psikiyatri hizmetinin de en fazla olduğu şehirlerden biri. İstanbul, probleminize uygun psikolog ile görüşmek için çok fazla seçenek barındırıyor. Daha küçük ve sağlık hizmetinin kısıtla olduğu yerler ile karşılaştırıldığında bu durum bir avantaj olarak kabul edilebilir. Psikolojik destek hizmetinin fazla yaygın olmadığı ya da yeterli sayıda uzmanın bulunmadığı yerlerde ise bireyler ya büyük şehirlere tedavi için gidiyor ya da  bir diğer seçenek olan online terapi ile destek alabiliyor.

Online terapi ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Online Terapi Hizmeti