ozge logo light
İletişim
[email protected]
0530 447 69 43
Kültür Mahallesi 1380 Sokak Alyans Apartmanı B Blok No:4 D:12, 35220 Konak / İzmir
Sosyal
Image Alt

Pandemi Döneminde Online Terapi’nin Avantajları

Online terapinin avantajları pandemi sürecinde daha fazla gündeme gelmiş durumda. Önceden yüz yüze terapiye bir alternatif olarak görülen online psikolog desteği artık neredeyse tek seçenek haline geldi. Pandemi döneminde online terapinin avantajlarına beraber bakalım.

Terapi sürecinin aksamaması

Online terapi, yüz yüze devam eden terapi sürecinin pandemi döneminde aksamamasını sağlıyor. Evden çıkamadığı için ofise gidemeyen kişiler, hem kendi hem de sevdiklerinin sağlığını tehlikeye atmadan tedavilerine devam edebiliyor. 

Artan Psikolojik İhtiyaçlar

Pandemi sürecinde sadece fiziksel sağlığın değil, psikolojik sağlığın da tehdit altında olduğunu görmekteyiz. Küresel olarak zorlandığımız bu dönemde psikolojik desteğe olan ihtiyaç da artmakta. COVID-19 salgını sırasındaki yaşamımız artık eskisi gibi değil. Evden çalışma, sosyal mesafe, fiziksel uzaklaşma vb. önlemler tüm dünyanın gündeminde. Bu önlemler ise anksiyete, depresyon, stres vb. gibi psikolojik sağlık sorunlarını tetiklemiş olabilir (Arnout et al. diğerleri, 2020).

Zorunlu olarak yaşanan sosyal izolasyon, yalnızlık hissini arttırarak psikolojik iyi oluş halini olumsuz yönde etkiliyor. Önceden sahip olduğumuz sosyal destekten mahrum kalmak, problemlerimizle baş etme gücümüzü zayıflatıyor. Birçok bilimsel çalışma, sosyal bağların zayıf olmasının, aşırı sigara içmeye eşdeğer, obezite, hava kirliliği ve aşırı alkol tüketiminden daha fazla genel sağlık ve yaşam süresine olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir (Holt-Lundstad, 2017). Coronavirüs sosyal bağların zayıflamasına ve yeni bağların kurulamamasına sebep olduğu için herkes için bir tehdit oluşturuyor. 

Virüsün yarattığı belirsiz atmosfer kaygı ve endişeye yol açıyor. Daha önceden kaygı problemi olan kişilerin bu süreçten daha fazla etkilendiğini görüyoruz. Online terapi ile artan psikolojik ihtiyaçlara cevap vermek mümkün oluyor.

Lokasyondan bağımsız olarak terapist seçme özgürlüğü

Online terapi, pandemi öncesinde olduğu gibi danışanlara lokasyonlarından bağımsız olarak terapist seçme özgürlüğü tanıyor. Bu sayede kendi spesifik sorununuza uygun terapisti dünyanın her yerinden seçebilirsiniz. Özellikle yurt dışında yaşayan kişiler için kendi anadillerinde konuşan terapist bulmak önemli bir sorun. Online terapi bu sorununa bir çözüm sunuyor.

Psikolojik sorunlar asla göz ardı edilmemeli. Stresli, endişeli veya depresif hissediyorsanız ancak yüz yüze terapi alamıyorsanız online terapi sizin için faydalı bir seçenek olabilir. Pandemi sürecinde online psikolojik desteğe ulaşabilmek her zamankinden daha da önemli hale geldi.

online terapinin avantajları